Foksal 19

Kamienica Na Foksal 19

Ten pokaźny dom z żółtej klinkierowej cegły, zbudowany w stylu neogotyckim, przetrwał wojenne zawieruchy, jedynie w 1944 r. wnętrze strawił pożar.

 

Odnowiony po wojnie, obecnie objęty jest ochroną konserwatora zabytków.
Zbudowano go w latach 1895-1897 na działce podarowanej WTW przez hrabiego Ksawerego Branickiego, według projektu Bronisława Brochwicz-Rogoyskiego. Niezwykle bogata fasada ozdobiona jest alegoryczną rzeźbą Hipolita Malczewskiego, przedstawiającą Wisłę. Na koszty budowy złożyli się członkowie Towarzystwa (!).

 

Ten budynek zaczął stanowić całoroczną bazę WTW, umożliwiał bowiem  także aktywność członków w zimie – uprawianie szermierki, gimnastyki, był miejscem zebrań, posiadał restaurację i salę balową. Jedna ze ścian olbrzymiej sali balowej była ozdobiona dziełem znanego malarza Henryka Siemiradzkiego, obrazującym warszawską Syrenkę na tle Starego Miasta.

 

Ta nasza wspaniała siedziba stała się szybko popularnym miejscem spotkań elity Warszawy. Dla sportowców były dostępne szatnie i dwie sale gimnastyczne – tu panował stale duży ruch naszej młodzieży. Tu odbywał próby i dawał koncerty chór członków WTW o nazwie „Duda”.

 

Należy także wspomnieć, że w tym czasie członkami WTW byli między innymi Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz, a często bywał na Foksal Stefan Żeromski oraz inne znane osobistości, co  zostało odnotowane w warszawskich kronikach.  Działalność Towarzystwa znacząco przyczyniała się do wychowania społeczeństwa w duchu patriotycznym i społecznym.

 

Bale WTW  urządzane w karnawale cieszyły się wielką popularnością.

Budynek dzisiaj, służy nadal naszemu Towarzystwu.

 

WTW Foksal 19 sp. z o.o.

ul. Zaruskiego 12, 00-468 Warszawa
tel. (48) 532 349 978
mail: wtw@wtw.waw.pl

KRS 0000522104   NIP 1231289314

 

 

 

Facebook
Skip to content