Akademia 140 lat WTW (relacja + galeria)

Akademia 140 lat WTW (relacja + galeria)

W dniu 22.09.2018r., odbyła się Jubileuszowa Akademia 140 lat Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Tego dnia wszystkie drogi „wutewiaków” prowadziły w kierunku Centrum Olimpijskiego w Warszawie. To tutaj w budynku PKOL o godzinie 16:00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Towarzystwa w Muzeum Sportu i Turystyki.

Wystawę wspólnie otworzyli Prezes WTW Pan Bogusław Siennicki i Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Pan Tomasz Jagodziński. Na małej przestrzeni, udało się zorganizować niezwykle ciekawą i klimatyczną wystawę. Archiwalne kroniki i zdjęcia, stare ubiory wioślarskie i osprzęt łodzi, medale, odznaczenia, dyplomy to tylko niektóre rekwizyty związane z najstarszym stowarzyszeniem sportowym w Polsce, które udało się zgromadzić Muzeum.

W tym miejscu szczególne podziękowania należą się Panu Konradowi Moniewskiemu Kierownikowi Archiwum Fotograficznemu muzeum, który przyczynił się do sukcesu organizacyjnego wystawy.

Wystawę można zwiedzać do 14 października br.

Punktualnie o godzinie 17:00 rozpoczęliśmy główny punkt programu jakim była Akademia. Na dużej sali konferencyjnej, ozdobionej zdjęciami znakomitych polskich sportowców, zgromadził się pokaźny tłum zaproszonych gości. Wśród gości obecni byli m.in. Pan Mariusz Młynarczyk i Pani Izabela Stelmańska Zastępcy Dyrektora Departamentów Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim woj. Mazowieckiego, Pani Dorota Ognicha i Pan Marcin Kraszewski Zastępcy Dyrektora Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, Pan Ryszard Stadniuk Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Pan Tomasz Jagodziński Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki, Pan Paweł Lech Przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki m.st. Warszawy, Pan Zbigniew Pacelt Prezes Unii Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza, Pan Marek Szczepanowski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na sali obecni byli liczni Członkowie Towarzystwa oraz wybitni zawodnicy Klubu wraz z trenerami m.in. Joanna Hentka, Marcin Brzeziński, Sylwia Lewandowska, trenerzy Danuta Kotwińska, Maria Sorys, Paweł Berek, Michał Jeżewski, Andrzej Dryl i Kamil Wawiórowski. Obecne były liczne delegacje polskich klubów wioślarskich ze sztandarami oraz przedstawiciele związków sportowych.

Uroczystości prowadził rzecznik prasowy PKOL, redaktor Pan Henryk Urbaś wraz z członkiem WTW Druhem Rafałem Sisickim.

Hejnaliści przerwali ciszę, grając fanfary, a na salę wszedł poczet sztandarowy Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Druh chorąży Sławomir Smoliński dziarsko maszerował trzymając oburącz sztandar, który umieścił w honorowym miejscu wśród pozostałych sztandarów klubów wioślarskich.

„Nasze hasło, nasza broń – miłość, zgoda, bratnia dłoń” – odśpiewał Akademicki Chór Uniwersytetu Warszawskiego, a zaraz potem modlitwa wioślarzy.

Redaktor H. Urbaś uroczyście powitał gości, a głos na scenie zabrał drugi z prowadzących tego wieczoru – druh Rafał Sisicki, który oznajmił wszystkim, że niegdyś przy WTW działał Chór Duda, który w roku 1910 miał zaszczyt prawykonania „Roty” Marii Konopnickiej. Cała sala wstała na baczność, a chór UW odśpiewał „Rotę”.

Następnie przemówienia, odznaczenia, brawa, fanfary. W tle filmy i materiały zdjęciowe.

Na koniec 15 minutowy koncert chóru, który zaprezentował nam pięć utworów w chronologii czasowej, pod który to występ specjalnie dobrane zostały zdjęcia archiwalne WTW, ale również i te współczesne. Słuchaliśmy: „Maki”, „Pragną ocki”, „Warszawskie Dzieci”, „Sen o Warszawie” i „We are the Champions”.

Pare minut przed 19:00 zakończyliśmy część oficjalną, a prowadzący zaprosił gościł na drobny poczęstunek.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania Akademii.

Obszerna relacja zdjęciowa jak i film pojawią się w najbliższych dniach na naszej stronie i facebook’u.

 

ZOBACZ GALERIĘ – kliknij tutaj

fot. Maciej Kruger

 

 

 

 

.

 

 

Facebook